Photo Rating Website
Home Pi karzyki Piotr Lubas imielin.com Image Łódź
Pielęgnacja i Rozmnażanie fiołków

aaaanudedragonaaaa

Temat: Fiołek
Fiołek
  Fiołek kojarzy się nam przede wszystkim z lasem. W tym otoczeniu prezentuje się najokazalej. W ogrodzie natomiast bardzo dobrze czuje się jego młodszy brat - fiołek wonny, który jest niską, wieloletnią rośliną o intensywnym zapachu.

Ozdobą fiołka wonnego są nie tylko jego drobne, fioletowe kwiaty (są też odmiany kwitnące na biało), ale i liście w kształcie serduszka. Co ważne lubi on stanowiska cieniste, także jeśli tylko w naszym ogrodzie jest takie miejsce, w którym nic innego nie chce rosnąć, fiołek z wonny z pewnością będzie idealnym wyjściem, by nie pozostało ono puste.

Fiołek wonny jest rośliną długowieczną, której pielęgnacja polega głównie na pozostawieniu go samemu sobie, by mógł się rozrastać. Lubi glebę przepuszczalną, gliniastą. Nie trzeba go dodatkowo nawozić.

Jest niezwykle dekoracyjny, tworzy kobierce o dużej powierzchni. Ponadto łatwo się go rozmnaża - z nasion lub poprzez podział. Można to robić właściwie o każdej porze roku (oczywiście nie licząc zimy).

Ponieważ fiołek wonny jest rośliną dość niską (osiąga do 20 centymetrów wysokości) nie nadaje się do wazonu, jednakże cieszy oczy od maja do sierpnia (czasem i dłużej) jako ozdobny kwiat ogrodowy.
Źródło: kwiatyl.pl/showthread.php?t=209



Temat: Rośliny doniczkowe
Sępolia fiołkowa




Z Wikipedii
Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha), zwyczajowo nazywana fiołkiem afrykańskim lub saintpaulią – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny ostrojowatych. Nazwa fiołek jest nieprawidłowa – sępolia fiołkowa należy do zupełnie innej rodziny, niż fiołek. Pochodzi z Tanzanii w południowej Afryce, odkryta została w końcu XIX w. Łacińską nazwę rodzajową otrzymała na cześć swojego odkrywcy – barona Waltera von Saint Paul St. Claire. Jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach.

Charakterystyka
Łodyga
Od 15 cm w zależności od odmiany.
Liście
Grube, owłosione, okrągłe z lekko karbowanymi brzegami na krótkich owłosionych ogonkach tworzą rozety, koloru zielonego do ciemnozielonego z niebieskim lub czerwonym nalotem – spodnia strona liści oraz ogonki mogą mieć kolor czerwony.
Kwiaty
Barwa od białej do różowej, niebieskie poprzez różne odcienie fioletu do czerwonych, istnieją odmiany dwukolorowe z żółtymi środkami; zebrane na łodyżkach wzniesionych nad liście w kwiatostanach groniastych.

Zastosowanie
Roślina ozdobna : Wiele odmian uprawia się jako rośliny doniczkowe. Kwitnie przez cały rok, najobficiej latem.
Podłoże. Najlepsza jest ziemia torfowa.

Oświetlenie. Potrzebuje dobrze naświetlonych miejsc, w mieszkaniu powinna być trzymana na parapetach okiennych.

Temperatura. Minimalna temperatura dla rośliny to +12°C.

Wilgotność i podlewanie. Wymaga stałej wilgotnośći, ale bardzo źle toleruje nadmiar wody. Należy ją podlewać co najmniej 2 razy w tygodniu, ale wodę nalewać najlepiej do podstawki. Lubi powietrze wilgotne, źle jednak znosi spryskiwanie.

Rozmnażanie. Najlepiej z sadzonek liściowych z ogonkiem, które ukorzenia się późną wiosną w temperaturze ok. 21°C. Możliwe jest rozmnażanie z nasion (kiełkują w temp. 18-21°C), ale powstałe z nich rośliny nie zachowują cechodmiany, z której pochodzą nasiona.

Pielęgnacja Należy przesadzać do większych doniczek, gdy roślina nadmiernie się zagęści, a jej liście drobnieją,. Do przesadzania używać doniczki tylko o jeden nr większej – w zbyt dużych doniczkach słabo kwitnie. Najlepsze są niskie i płaskie pojemniki, gdyż roślina ma płytki system korzeniowy.
Źródło: powiatbedzinforum.eev.pl/viewtopic.php?t=354



nudedragon

Designed By Royalty-Free.Org